FAQ - Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Panele fotowoltaiczne

 • 1. Jakie są wymiary paneli?

  Wymiary modułów Selfa różnią się w zależności od danego modelu. Na stronie 2 karty katalogowej modułu PV są podane wymiary zewnętrzne.
   

 • 2. Jak myć panele fotowoltaiczne?

  Nasze panele mają zastosowaną samoczyszczącą technologie SELF-C, która w większości przypadków sprawdza się. Natomiast, gdy zanieczyszczenia są bardzo duże, to zalecamy czyszczenie modułów fotowoltaicznych miękką ściereczką z mikrofibry z użyciem wody demineralizowanej lub deszczówki.

 • 3. Jak długo działają panele fotowoltaiczne i jaką mają gwarancję?

  Żywotność modułów fotowoltaicznych wynosi ponad 35 lat. Moduły fotowoltaiczne Selfa posiadają nawet 20 lat gwarancji na wady ukryte oraz 30 lat gwarancji na liniowy spadek mocy maksymalnej.

 • 4. Jaka jest sprawność modułów fotowoltaicznych?

  Sprawność naszych modułów monokrystalicznych jest na poziomie 21% (dla modułu SV108M.3.3-410). 

 • 5. Dlaczego przy wysokich temperaturach moduły nie osiągają mocy znamionowej?

  Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne są materiałem półprzewodnikowym którego sprawność spada wraz ze wzrostem temperatury. Wszystkie parametry modułów podane w kartach katalogowych podane są w warunkach STC. Uwaga! w upalny słoneczny dzień moduł fotowoltaiczny może osiągnąć temperaturę nawet 70 st. Celsujsza.

 • 6. Co to są warunki STC?

  STC czyli Standard Test Conditions. Parametry wszystkich modułów fotowoltaicznych podawane w kartach katalogowych wyznacza się na podstawie badań w warunkach STC – zgodnie z normą IEC 61215. Jest to naświetlenie modułu PV 1000W/m2 w temperaturze modułu 25 st. Celsjusza.

 • 7. Jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych od krawędzi dachu?

  Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją montażu modułu fotowoltaicznego, do pobrania TUTAJ 

 • 8. Czy panele fotowoltaiczne są odporne na grad?

  Standardowo, moduły sprawdzane są na grad o średnicy 25mm. Moduły firmy Selfa zostały przetestowane na warunki ekstremalne - grad o średnicy aż 55mm, przy prędkości 33,9m/s, co zostało potwierdzone certyfikatem akredytowanego laboratorium KIWA

 • 9. Czy można wymienić uszkodzony panel fotowoltaiczny na większej mocy?

  Można zastosować moduł fotowoltaiczny o wyższej mocy przy zachowaniu odpowiednich paramentów elektrycznych. Przyjmuje się, iż maksymalna różnica na prądzie Isc nie powinna przekraczać +/-5%. O dobór odpowiedniego modułu PV zapytaj swojego instalatora.

 • 10. Czy kupię u Was moduły fotowoltaiczne?

  Naszą sprzedaż prowadzimy przez sieć dystrybucji. Złóż zapytanie na email a.dabrowska@selfa-pv.com, a polecimy Ci najlepsze firmy, u których zakupisz nasze moduły fotowoltaiczne bez usługi montażu.

 • 11. Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne?

  Na okres zimowy przypada najmniejsza część uzysków w ujęciu rocznym. Jeśli masz łatwo dostępną instalację fotowoltaiczną i zapał to pracy to jak najbardziej możesz odśnieżyć moduły fotowoltaiczne. Natomiast nie zalecamy wchodzenia na zaśnieżony dach w celu odśnieżenia instalacji PV – korzyści wynikające z odśnieżenia modułów są niewspółmierne do ponoszonego ryzyka utraty zdrowia lub życia!

Instalacje fotowoltaiczne

 • 1. Jakie są uzyski z instalacji fotowoltaicznej w Polsce?

  Przyjmuje się że średnio rocznie w Polsce instalacje fotowoltaiczne produkują około 950 kWh energii z 1 kWp mocy zainstalowanej w modułach PV.

 • 2. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

  Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Wybierz i zaproś do siebie naszego instalatora ze strony -  https://www.selfa-pv.com/siec-sprzedazy  który dobierze odpowiednią moc Twojej instalacji.

 • 3. Czy muszę mieć pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej?

  W Polsce dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp nie wymaga się pozwolenia na budowę. 

 • 4. Czy warto mieć system monitorowania instalacji fotowoltaicznej?

  Jak najbardziej tak! Coraz częściej falowniki fotowoltaiczne nie mają nawet wyświetlacza, system monitoringu np. przez aplikację w telefonie natychmiast poinformuje Cię o błędach w pracy Twojej instalacji.

 • 5. Jaka moc falownika do mocy paneli fotowoltaicznych?

  Dobór falownika zależy od wielu czynników. Skontaktuj się w wybranym instalatorem który pomoże w doborze instalacji fotowoltaicznej dla Ciebie - https://www.selfa-pv.com/siec-sprzedazy

 • 6. Czym się kierować przy wyborze firmy instalacyjnej?

  Zalecamy wybór firmy instalacyjnej posiadającej uprawnienia UDT w zakresie OZE. Zachęcamy do kontaktu z certyfikowanymi instalatorami Selfa dostępnymi na stronie https://www.selfa-pv.com/siec-sprzedazy

 • 7. Czy kupując instalację fotowoltaiczną od instalatora w przyszłości będę mógł zareklamować produkty Selfa bezpośrednio u Państwa jako Producenta?

  Oczywiście jako użytkownik końcowy można złożyć w każdym przypadku reklamację bezpośrednio w naszej firmie. Do skutecznego złożenia reklamacji potrzebujemy od Ciebie następujących informacji:
  - dokument potwierdzający zakup sprzętu lub instalacji PV (faktura, paragon)
  - numer seryjny urządzenia
  - zdjęcia w przypadku wady wizualnej
  - szczegółowy opis problemu
  - protokół odbioru instalacji podpisany przez uprawnionego instalatora
   

Selfa

SELFA GE S.A.
71-042 Szczecin
ul. Bieszczadzka 14

Rejestr : Sąd Rejonowy w Szczecinie
Wydział XIII Gospodarczy KRS 0000004595
Kapitał akcyjny: 800.000 zł - opłacony w całości

Godziny pracy działu handlowego: 8:00 - 16:00
Godziny pracy magazynu: 7:00 - 15:00

NIP 852-22-99-864, REGON 812026229
Nr rachunku: PLN 47 1020 4795 0000 9702 0177 4603

Copyright © SELFA GE S.A.
Wszystkie prawa zastrzeżone