FAQ - Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Panele fotowoltaiczne

 • 1. Jakie są wymiary paneli?

  Wymiary modułów Selfa różnią się w zależności od danego modelu. Na stronie 2 karty katalogowej modułu PV są podane wymiary zewnętrzne.
   

 • 2. Jak myć panele fotowoltaiczne?

  Nasze panele mają zastosowaną samoczyszczącą technologie SELF-C, która w większości przypadków sprawdza się. Natomiast, gdy zanieczyszczenia są bardzo duże, to zalecamy czyszczenie modułów fotowoltaicznych miękką ściereczką z mikrofibry z użyciem wody demineralizowanej lub deszczówki.

 • 3. Jak długo działają panele fotowoltaiczne i jaką mają gwarancję?

  Żywotność modułów fotowoltaicznych wynosi ponad 35 lat. Moduły fotowoltaiczne Selfa mają 12 lat gwarancji na wady ukryte oraz 25 lat gwarancji na liniowy spadek mocy maksymalnej. Istnieje możliwość rozszerzenia gwarancji odpowiednio do 15 i 30 lat – o rozszerzenie gwarancji zapytaj swojego instalatora.

 • 4. Jaka jest sprawność modułów fotowoltaicznych?

  Sprawność naszych modułów monokrystalicznych jest na poziomie 20,3% (dla modułu SV120M.3.2-370). 

 • 5. Dlaczego przy wysokich temperaturach moduły nie osiągają mocy znamionowej?

  Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne są materiałem półprzewodnikowym którego sprawność spada wraz ze wzrostem temperatury. Wszystkie parametry modułów podane w kartach katalogowych podane są w warunkach STC. Uwaga! w upalny słoneczny dzień moduł fotowoltaiczny może osiągnąć temperaturę nawet 70 st. Celsujsza.

 • 6. Co to są warunki STC?

  STC czyli Standard Test Conditions. Parametry wszystkich modułów fotowoltaicznych podawane w kartach katalogowych wyznacza się na podstawie badań w warunkach STC – zgodnie z normą IEC 61215. Jest to naświetlenie modułu PV 1000W/m2 w temperaturze modułu 25 st. Celsjusza.

 • 7. Jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych od krawędzi dachu?

  Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją montażu modułu fotowoltaicznego

 • 8. Czy panele fotowoltaiczne są odporne na grad?

  Zgodnie z badaniami nasze moduły fotowoltaiczne są odporne na uderzenie kuli gradowej o średnicy 25mm.

 • 9. Czy można wymienić uszkodzony panel fotowoltaiczny na większej mocy?

  Można zastosować moduł fotowoltaiczny o wyższej mocy przy zachowaniu odpowiednich paramentów prądowo napięciowych. O dobór modułów zapytaj swojego instalatora

 • 10. Czy kupię u Was moduły fotowoltaiczne?

  Naszą sprzedaż prowadzimy przez sieć dystrybucji. Złóż zapytanie na email b.potaz@selfa-pv.com, a polecimy Ci najlepsze firmy, u których zakupisz nasze moduły fotowoltaiczne bez usługi montażu.

 • 11. Czy odśnieżać moduły fotowoltaiczne?

  Na okres zimowy przypada najmniejsza część uzysków w ujęciu rocznym. Jeśli masz łatwo dostępną instalację fotowoltaiczną i zapał to pracy to jak najbardziej możesz odśnieżyć moduły fotowoltaiczne. Natomiast nie zalecamy wchodzenia na zaśnieżony dach w celu odśnieżenia instalacji PV – korzyści wynikające z odśnieżenia modułów są niewspółmierne do ponoszonego ryzyka utraty zdrowia lub życia!

Instalacje fotowoltaiczne

 • 1. Jakie są uzyski z instalacji fotowoltaicznej w Polsce?

  Przyjmuje się że średnio rocznie w Polsce instalacje fotowoltaiczne produkują około 950 kWh energii z 1 kWp mocy zainstalowanej w modułach PV.

 • 2. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

  Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Wybierz i zaproś do siebie naszego instalatora ze strony -  https://www.selfa-pv.com/siec-sprzedazy  który dobierze odpowiednią moc Twojej instalacji.

 • 3. Czy muszę mieć pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej?

  W Polsce dla instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp nie wymaga się pozwolenia na budowę. 

 • 4. Czy warto mieć system monitorowania instalacji fotowoltaicznej?

  Jak najbardziej tak! Coraz częściej falowniki fotowoltaiczne nie mają nawet wyświetlacza, system monitoringu np. przez aplikację w telefonie natychmiast poinformuje Cię o błędach w pracy Twojej instalacji.

 • 5. Jaka moc falownika do mocy paneli fotowoltaicznych?

  Dobór falownika zależy od wielu czynników. Skontaktuj się w wybranym instalatorem który pomoże w doborze instalacji fotowoltaicznej dla Ciebie - https://www.selfa-pv.com/siec-sprzedazy

 • 6. Czym się kierować przy wyborze firmy instalacyjnej?

  Zalecamy wybór firmy instalacyjnej posiadającej uprawnienia UDT w zakresie OZE. Zachęcamy do kontaktu z certyfikowanymi instalatorami Selfa dostępnymi na stronie https://www.selfa-pv.com/siec-sprzedazy

 • 7. Czy kupując instalację fotowoltaiczną od instalatora w przyszłości będę mógł zareklamować produkty Selfa bezpośrednio u Państwa jako Producenta?

  Oczywiście jako użytkownik końcowy można złożyć w każdym przypadku reklamację bezpośrednio w naszej firmie. Do skutecznego złożenia reklamacji potrzebujemy od Ciebie następujących informacji:
  - dokument potwierdzający zakup sprzętu lub instalacji PV (faktura, paragon)
  - numer seryjny urządzenia
  - zdjęcia w przypadku wady wizualnej
  - szczegółowy opis problemu
  - protokół odbioru instalacji podpisany przez uprawnionego instalatora
   

Selfa

SELFA GE S.A.
71-042 Szczecin
ul. Bieszczadzka 14

Rejestr : Sąd Rejonowy w Szczecinie
Wydział XVII Gospodarczy KRS 0000004595
Kapitał akcyjny: 800.000 zł - opłacony w całości

Godziny pracy działu handlowego: 8:00 - 16:00
Godziny pracy magazynu: 7:00 - 15:00

NIP 852-22-99-864, REGON 812026229
Nr rachunku: PLN 47 1020 4795 0000 9702 0177 4603

Copyright © SELFA GE S.A.
Wszystkie prawa zastrzeżone