Mikroinstalacje fotowoltaiczne

Mikroinstalacja fotowoltaiczna

Fot. Instalacja fotowoltaiczna domowa

 

Jeśli zastanawiasz się nad zainstalowaniem domowej elektrowni słonecznej, na pewno będziesz mieć do czynienia z modułami PV, falownikiem i dedykowanym systemem montażowym. Czy cała ta terminologia PV Cię przeraża? Nie przejmuj się, już wcześniej na pewno korzystałeś z urządzeń zasilanych energią słoneczną. Czy kiedykolwiek miałeś kieszonkowy kalkulator zasilany przez Słońce? Zatem używałeś już technologii fotowoltaicznej!

 

Jak moduły fotowoltaiczne PV wytwarzają energię elektryczną?

 

W dużym uproszczeniu, promienie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne w modułach PV uwalniają elektrony. Ogniwa połączone są ze sobą, tworząc obwód elektryczny. Uwolnione elektrony płynące w obwodzie to nic innego jak prąd elektryczny.

Moduły fotowoltaiczne popularnie zwane panelami słonecznymi, wytwarzają prąd stały (DC). W sieci elektrycznej w naszych domach i mieszkaniach występuje natomiast prąd przemienny (AC). Dlatego też, aby panele słoneczne można było połączyć z domową siecią elektryczną, niezbędny jest inwerter (falownik).
 

Do czego służy falownik?


Falownik (inwerter)  pobiera prąd stały (DC) z paneli słonecznych i wykorzystuje go do wytworzenia prądu przemiennego (AC). Falowniki są jak mózgi systemu fotowoltaicznego. Oprócz konwersji prądu stałego na prąd przemienny, zapewniają również ochronę przed zwarciem doziemnym, nadzorują pracę systemu, w tym napięcie i prąd w obwodach prądu przemiennego i stałego, produkcję energii i śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT).
Więcej na temat falowników można przeczytać w artykule - sprawdź
 

Falownik fotowoltaiczny Selfa

Fot. Falownik Selfa w domowej instalacji PV

 

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?


Oto przykład działania domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Po pierwsze, światło słoneczne powoduje wytworzenie energii prądu stałego w modułach PV. Inwerter przekształca energię elektryczną prądu stałego na prąd przemienny, który można następnie wykorzystać do zasilania domu. Jest to proste i piękne, prawda? 

 

Panele słoneczne w domowej instalacji fotowoltaicznej

Fot. Moduły fotowoltaiczne Selfa w domowej mikroinstalacji PV

 

Co się jednak stanie, jeśli nie będziesz w domu, aby korzystać z energii elektrycznej wytwarzanej przez moduły fotowoltaiczne w każdy słoneczny dzień? A co dzieje się w nocy, kiedy Twoja elektrownia słoneczna nie produkuje energii? 

Nie martw się, gdyż korzystasz z systemu opustu, potocznie zwanego netmeteringiem. Więcej informacji na temat systemu opustu znajdziesz tutaj. 


Typowy system PV, w godzinach największego promieniowania słonecznego (często to także godziny szczytu energetycznego) potrafi wytworzyć więcej energii, niż potrzebuje aktualnie Twoje gospodarstwo domowe. Dzięki temu nadmiar energii jest zawracany do sieci w celu wykorzystania w innym czasie. Każdy właściciel mikroinstalacji fotowoltaicznej, będący prosumentem, będzie mógł rozliczyć nadwyżkę energii wprowadzonej do sieci z energią pobieraną z sieci w cyklu rocznym. Właściciele mikroinstalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh "zielonej energii" oddanej do sieci będą mogli odebrać z niej 0,8 kWh (80% zmagazynowanej energii) za darmo!
 

W naszej ofercie znajdziesz najwyższej jakości produkowane przez nas moduły fotowoltaiczne, a także sprawdzone inwertery, systemy montażowe polskich producentów, dedykowane okablowanie DC i zabezpieczenia przepięciowe DC. 

 

W celu uzyskania szczegółowej oferty, zachęcamy do kontaktu z naszymi Partnerami Handlowymi

w zakładce    Sieć sprzedaży polskich paneli fotowoltaicznych
 

Selfa

SELFA GE S.A.
71-042 Szczecin
ul. Bieszczadzka 14

Rejestr : Sąd Rejonowy w Szczecinie
Wydział XIII Gospodarczy KRS 0000004595
Kapitał akcyjny: 800.000 zł - opłacony w całości

Godziny pracy działu handlowego: 8:00 - 16:00
Godziny pracy magazynu: 7:00 - 15:00

NIP 852-22-99-864, REGON 812026229
Nr rachunku: PLN 47 1020 4795 0000 9702 0177 4603

Copyright © SELFA GE S.A.
Wszystkie prawa zastrzeżone