POLSKI PRODUCENT MODUŁÓW PV

Zapewniamy
kompleksową ofertę
produktową do instalacji
fotowoltaicznych

Mały trójpak przegłosowany!

Mały trójpak przegłosowany. 258 posłów zagłosowało za zmianami w prawie energetycznym, które dają zielone światło do odsprzedaży nadwyżek energii przez gospodarstwa domowe.

Ciągle jednak nie ma regulacji dotyczących inteligentnych sieci, a więc dwukierunkowych liczników, a także nie znamy ceny, po jakiej ta energia będzie skupowana. O wpływ przyjętych zmian na gospodarstwa domowe, ale także na cały rynek zapytaliśmy w programie "eko-Polska" polityków i ekspertów. 


Tomasz Nowak, Poseł Sprawozdawca, PO: Jeśli gospodarstwo domowe, na przykład domek jakiś już założy mikroinstalację, to w tym momencie może zostanie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów przyłączony; sprzedawać będzie mógł, tylko mamy dylemat dotyczący tego, czy powinien płacić podatki, czy nie – w tym rozwiązaniu tego nie mamy, ale w dużym trójpaku należy się tego spodziewać. (...) Sposób dofinansowania pomocy OZE w zależności od rodzaju tej energii jest tym fundamentalnym tematem sporów. (...) Przyłączenia będą następowały, to raz, że jeśli będzie odmowa, to będzie musiała być uzasadniona, że określony harmonogram jest i to, że mikroinstalacje są przyłączane bezpłatnie. (...) Dzisiaj wicepremier Piechociński zapowiedział, że duży trójpak będzie uruchomiony. W lipcu zapadną fundamentalne decyzje dotyczące wspierania Odnawialnych Źródeł Energii, bo to jest główny powód sporów, a myślę, że od września będziemy już procedować duży trójpak. Wicepremier Piechociński powiedział, że do końca tego roku duży trójpak będzie załatwiony w procesie legislacyjnym.

Tomasz Tomczykiewicz, Wiceminister Gospodarki: To jest pierwszy krok, bo to wymaga jeszcze dalszego oprzyrządowania. Myślę, że jesteśmy w stanie uzupełnić to jeszcze w Senacie, tak, aby to jeszcze pełniejsze było – to pierwsze podejście do tej sprawy było już w miarę systemowe i dawało pewność, że te instalacje ruszą. (...) Kiedy prosumenci zaczną instalować źródła odnawialne? Myślę, że jeszcze będą czekać na ustawę o OZE związaną ze wsparciem systemowym, które będzie dotyczyło, bo wiem, że to dzisiejsze wsparcie będzie podlegało zmianie. (...) Z niecierpliwością wszyscy czekają na system wsparcia, który jest analizowany, aby on był jak najtańszy przede wszystkim, bo to system wsparcia, to konsumenci płacą, a to są wielomiliardowe nakłady w ciągu tych kilkunastu nadchodzących lat i jeszcze wymaga dopracowania przepisów związanych z licznikami inteligentnymi, bo ten element jest niezbędny żebyśmy lepiej korzystali z energii.
 
Prof. Krzysztof Żmijewski, Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej: Dzisiaj kiedy na sali konferencyjnej pan dyrektor Dąbrowski (przyp. Tomasz Dąbrowski, Dyr. Departamentu Energetyki MG) powiedział, że przegłosowany został mały trójpak, rozległy się brawa, ale słabe, bo to jest proste, lepszy rydz niż nic. (...) Wprowadzenie tzw. energetyki prosumenckiej przydomowej to jest ważne dla tej części Polaków, którzy mają nieszczęście mieszkać na wsi i muszą żyć w warunkach posowieckich a nie europejskich z przerwami w dostawie prądu, które trwają kilkaset minut – mamy najgorszy wskaźnik w Unii Europejskiej w tym zakresie i z napięciem, które spada poniżej 180V, chociaż standard europejski jest 230V. Ta energetyka prosumencka może nam w tym pomóc, w tym sensie, że da nam w ręce narzędzie – nie mogę dostać dobrego prądu z sieci, zrobię sobie sam. Dzisiaj praktycznie jest to nie do zrealizowania.

 

Źródło: gramwzielone.pl

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.